Termowiertło Flowdrill zaczyna dotykać obrabianego materiału. We wstępnej fazie wiercenia działa względnie duża siła pionowa, która w połączeniu z ruchem obrotowym wiertła wytwarza ciepło. Proces ten sprawia, że materiał zaczyna mięknąć oraz sprawia, że staje się on plastyczny na tyle aby wykonać otwór oraz uformować tulejkę.
W miarę jak wiertło termiczne Flowdrill przeciska się przez materiał, jego część wypchnięta w górę formuje pierścień, wypływkę wokół górnej części wiertła. Reszta materiału formuje tulejkę, wypływkę w spodniej części materiału.
Wszystko to dzieje się bardzo szybko, w kilka sekund. Łączna grubość powstałych wypływek może osiągnąć trój-krotność grubości wierconego materiału. Średnica wypływki jest ustalana przez cylindryczną część wiertła. W związku z zachowaniem dużych tolerancji wierteł tarciowych Flowdrill średnica ta może być precyzyjnie dobrana.
Drugą operacją dopełniającą termowiercenie Flowdrill jest wygniatanie gwintów Flowtap.
Gniotownik zimno-formujący tworzy gwint walcując go w powstałym otworze.
Zalety technoligii termicznego wiercenia Flowdrill:
Zalety technologii wygniatania gwintów Flowtap.
Wygniataki wytwarzają ten sam rozmiar gwintu jak tradycyjne gwintowniki,
ale proces tworzenia jest zupełnie inny. Gniotownik w przeciwieństwie do gwintowników formują rowek gwintu zamiast wycinać go w materiale.
Zalety takiego wytworzenia gwintu to: