FLOWDRILL POLSKA WIERCENIE TARCIOWE NA GORĄCO - TEL. 52 321 05 21, 695 211 114 - MKAB@MKAB.COM.PL

Technologia wiercenia termicznego Flowdrill

Wiercenie termiczne, inaczej termowiercenie.
Wykonanie gwintu, połączenia gwintowanego bywa kłopotliwe. Cienka ścianka rury bądź profilu zamkniętego dyskwalifikuje tradycyjne metody głównie ze względu na niedostateczną wytrzymałość. Podobnie rzecz ma się w przypadku cienkich blach. Tu oczywiście można wspomagać się nakrętką czy też przetłaczać tulejki. Mimo wszystko nie zawsze taka metoda jest możliwa lub opłacalna, i właśnie tu wkracza technologia wiercenia termicznego. Wiertła termiczne pozwalają na uzyskanie wydłużenia materiału, a w efekcie pogrubienie ścianki materiału rodzimego i wykonanie mocnego gwintu. Wiercenie Flowdrill zastępuje i to z powodzeniem wspawane nakrętki, nito-nakrętki, przetłoczenia materiału etc. System Flowdrill® to technologia wiercenia termicznego, która oszczędza koszty i czas, a także rozwiązuje problemy. Wiercenie termiczne jest sposobem na formowania tulejek w metalach. Poprzez zastosowanie odpowiedniej prędkości obrotowej i nacisku w celu miejscowego rozgrzania materiału jesteśmy w stanie wytworzyć, dzięki wiertłom termicznym Flowdrill®, idealnie uformowane tulejki. Tulejki mogą być formowane w metalach o różnej grubości. Wiertła termiczne nie są stosowane jedynie przy połączeniach gwintowanych. Uzyskane tulejki można wykorzystać do wielu innych zastosowań: przy obsadzaniu osi, połączeniach dwóch materiałów i innych specjalistycznych rozwiązaniach.

Zalety metody termicznego wiercenia Flowdrill®:

  • bardzo dokładny wymiar otworów,
  • długość tulejki do 3-krotnej grubości materiału wierconego,
  • krótki czas operacji, pomiędzy (2 a 6 sekund, w zależności od średnicy otworu i grubości materiału).

Wiercenie termiczne - zastosowania

Zastosowanie tulejek:

  • w celu otrzymania wielu zwojów bardzo wytrzymałego gwintu,
  • jako łożysko tulejowe,
  • w połączeniach rurowych (rozdzielacze).

Zakres maszyn, na których możliwe jest zastosowanie metody Flowdrill® rozciąga się od standardowych wiertarek pionowych aż do maszyn sterowanych numerycznie CNC. Wymagane parametry maszyny:

  • moc od 0,5 do 3,0 kW, zależy od średnicy oraz materiału,
  • obroty od 1000 do 3500 obr/min,
  • brak bicia na wrzecionie.

Wiercenie termiczne ma zastosowanie w szerokiej gamie materiałów, takich jak: stal zwykła, nierdzewna i kwasoodporna, miedź, mosiądz i aluminium. Termowiertła Flowdrill® dostępne są w średnicach od O 1,5 do O 46 mm. Specjalne wymiary są dostępne na indywidualne zamówienia.